BezDlugow.pl

Niewypłacalność dłużnika – jak ją wykazać w przypadku upadłości?

Niewypłacalność dłużnika jest jedną z przesłanek ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Ale aby wystąpić z wnioskiem do sądu o upadłość konsumencką, musisz nie tylko być niewypłacalny, ale również pozostawać w stanie trwałej niewypłacalności. W jaki sposób wykazać trwałą niewypłacalność w przypadku upadłości? Dowiesz się o tym z tego artykułu.

Czytaj więcej

Upadłość konsumencka a komornik – co z postępowaniem komorniczym?

Jeżeli dopiero rozważasz złożenie wniosku o upadłość konsumencką, to na pewno zastanawiasz się, czy komornik nadal może prowadzić czynności egzekucyjne po złożeniu wniosku o upadłość konsumencką. Często istnieje bowiem zbieżność w relacji pomiędzy ogłoszeniem upadłości konsumenckiej a komornikiem. W tym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Czytaj więcej

Jak długo syndyk zajmuje wynagrodzenie za pracę w przypadku upadłości konsumenckiej?

Jak długo syndyk zajmuje wynagrodzenie za pracę? To jedno z powtarzających się pytań, jakie interesuje osoby rozważające złożenie wniosku o upadłość konsumencką. Bo o ile dłużnicy kojarzą jeszcze, kim jest syndyk, tak nie wiedzą, przez jak długi czas od ogłoszenia stanu upadłości przez sąd syndyk może zajmować pobierane przez nich wynagrodzenie za pracę. Warto o tym wiedzieć, bo wynagrodzenie za pracę jest najczęstszym składnikiem wchodzącym w skład masy upadłości.

Czytaj więcej

Co to jest upadłość konsumencka? Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć w 2021 roku

Co to jest upadłość konsumencka? To niewypłacalność osób fizycznych, które nie są w stanie spłacić swoich zaciągniętych zobowiązań finansowych. Od ubiegłego roku, tj. od dnia 24 marca 2020 r., wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą złożyć również osoby, które wcześniej prowadziły działalność gospodarczą. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na wyjście z długów. Warto go rozważyć.

Czytaj więcej

Jak wyjść z długów? Zacznij od ogłoszenia upadłości konsumenckiej!

Jak wyjść z długów? – to pytanie, na które próbuje odpowiedzieć wielu zadłużonych Polaków będących osobami fizycznymi, ale również przedsiębiorcami prowadzącymi działalności gospodarcze. W tym artykule wskażemy Ci sposoby, jak możesz pozbyć się długów, spłacić swoich wierzycieli i wyjść ze spirali zadłużenia. Dzięki nim zyskasz szansę na wyjście na finansową prostą.

Czytaj więcej

Przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej – jakie trzeba spełnić?

Przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej to inaczej warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc ogłosić upadłość konsumencką. Bo samo zgłoszenie wniosku do sądu upadłościowego o ogłoszenie upadłości jest niewystarczające. Od 24 marca 2020 r. mogą go złożyć już nie tylko osoby fizyczne, ale również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Sprawdź, na czym dokładnie te przesłanki polegają.

Czytaj więcej

Postępowanie upadłościowe – wszystkie etapy krok po kroku

Postępowanie upadłościowe składa się z kilku etapów i jest procesem długotrwałym. Na pytanie, ile trwa takie postępowanie, trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ przepisy prawne nie określają terminów poszczególnych etapów postępowania. W zależności od indywidualnej sytuacji, w której znalazł się dłużnik, może trwać to kilka miesięcy, a nawet lat. W tym artykule przedstawimy Ci, jak wyglądają poszczególne etapy ogłoszenia upadłości konsumenckiej krok po kroku tak, abyś wiedział, co Cię czeka.

Czytaj więcej

Czym się różni syndyk od komornika? Co należy do ich obowiązków?

Ponieważ na etapie ogłoszenia upadłości konsumenckiej jako niewypłacalny dłużnik będziesz mieć do czynienia z syndykiem masy upadłości, warto, abyś wiedział, czym różni się syndyk od komornika. Postępowanie upadłościowe nie jest bowiem tym samym, czym postępowanie egzekucyjne. Kto to jest syndyk, kim jest komornik, czym się zajmują i czym się od siebie różnią? O tym w poniższym artykule.

Czytaj więcej

Upadłość konsumencka a alimenty – czy także zostają umorzone?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej a zobowiązanie do płacenia alimentów to jedno z częstszych zagadnień, jakie interesuje osoby rozważające złożenie wniosku o upadłość konsumencką. Co dzieje się bowiem z alimentami, jeżeli ogłosisz upadłość? W poniższym artykule chcemy rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości w kontekście długu alimentacyjnego a upadłości konsumenckiej.

Czytaj więcej

Wierzyciel – kto to jest i jakie ma prawa?

Wierzyciel – kto to jest? To osoba uprawniona do żądania spełnienia świadczenia od innej osoby na mocy zawartego stosunku zobowiązaniowego, który łączy obie strony. Wyjaśnimy, jak rozumieć to w praktyce i jakie prawa ma wierzyciel, a jakie dłużnik, ponieważ oba te pojęcia są ze sobą nierozerwalnie związane.

Czytaj więcej