Co to jest upadłość konsumencka? Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć w 2021 roku

Co to jest upadłość konsumencka? Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć w 2021 roku

Co to jest upadłość konsumencka? To niewypłacalność osób fizycznych, które nie są w stanie spłacić swoich zaciągniętych zobowiązań finansowych. Od ubiegłego roku, tj. od dnia 24 marca 2020 r., wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą złożyć również osoby, które wcześniej prowadziły działalność gospodarczą. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na wyjście z długów. Warto go rozważyć.

Upadłość konsumencka – co to jest?

Jeżeli wpadłeś w spiralę długów, to powinieneś pamiętać o tym, że prawo zapewnia mechanizmy prawne, dzięki którym możesz wyjść z długów na finansową prostą. Dzięki upadłości konsumenckiej dojdzie do oddłużenia Twojego długu, tzn. umorzenia zaciągniętych zobowiązań w całości lub w części. Oznacza to, że najpierw dojdzie do likwidacji Twojego majątku w postępowaniu prowadzonym przez powołanego przez sąd upadłościowy syndyka, a dopiero w dalszej kolejności do windykacji należności. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwoli Ci zatem uniknąć egzekucji komorniczej.

Postępowanie upadłościowe jest procesem skomplikowanym i długotrwałym. Składa się z kilku powtarzalnych etapów. O wszystkich możesz przeczytać na naszym blogu.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką w 2021 roku?

W 2021 roku upadłość konsumencką może ogłosić każdy konsument, tj. osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która stała się niewypłacalna i popadała w spiralę długów, np. tzw. chwilówek albo kredytów.

Dłużnik składający wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej musi znajdować się w stanie niewypłacalności, a zatem musi mieć co najmniej jednego wierzyciela, któremu nie reguluje wymagalnych zobowiązań. Jest to zatem korzystne rozwiązanie dla osób, które nie są już w stanie samodzielnie spłacić zaciągniętych zobowiązań finansowych, a chcą uwolnić się od nękających wierzycieli.

Na skutek nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze od dnia 24 marca 2020 r. upadłość konsumencką mogą również ogłosić nie tylko osoby fizyczne, ale także te, które wcześniej prowadziły działalność gospodarczą. Warunkiem jest to, aby w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej były osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą.

Jeżeli zastanawiasz się, czy kwalifikujesz się do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, przeczytaj o warunkach, które powinieneś spełniać.

Dlaczego opłaca się ogłosić upadłość konsumencką w 2021 roku?

Powodów jest wiele, ale wymienimy tylko te najważniejsze. Dzięki ogłoszeniu upadłości konsumenckiej zyskasz szansę na:

  • wstrzymanie wszelkich postępowań windykacyjnych, sądowych, przedsądowych i komorniczych – dzięki temu rozpoczniesz nowe życie bez długów, a komornik wraz z wierzycielami znikną z Twojego życia;
  • umorzenie długów i spłatę tylko części zobowiązań – sąd może co prawda wyznaczyć plan spłat tych zobowiązań, ale będzie on dostosowany do Twoich możliwości;
  • wykreślenie Cię z rejestru dłużników niewypłacalnych prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy.

Ile trwa ogłoszenie upadłości konsumenckiej w 2021 r.?

Na pewno zastanawiasz się, ile potrwa całe postępowanie, tj. od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości aż do jej ogłoszenia. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. W praktyce bywa bowiem bardzo różnie, bo przepisy prawne nie określają terminów trwania poszczególnych etapów całego postępowania. W zależności od sytuacji, w której znalazł się dłużnik, całe postępowanie może trwać kilka miesięcy, a czasami przeciągnąć się nawet do kilku lat.

Jeżeli boisz się zostać sam w tym skomplikowanym procesie albo masz pytania i wątpliwości związane z upadłością konsumencką w 2021 roku, wejdź na bezdlugow.pl i umów się na bezpłatną konsultację. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

BezDlugow.pl