Jak wyjść z długów? Zacznij od ogłoszenia upadłości konsumenckiej!

Jak wyjść z długów? Zacznij od ogłoszenia upadłości konsumenckiej!

Jak wyjść z długów? – to pytanie, na które próbuje odpowiedzieć wielu zadłużonych Polaków będących osobami fizycznymi, ale również przedsiębiorcami prowadzącymi działalności gospodarcze. W tym artykule wskażemy Ci sposoby, jak możesz pozbyć się długów, spłacić swoich wierzycieli i wyjść ze spirali zadłużenia. Dzięki nim zyskasz szansę na wyjście na finansową prostą.

Jak pozbyć się długów? – kilka podstawowych porad

  • Jeżeli masz problem z regulowaniem spłat kredytów, pożyczek, chwilówek czy ze spłatą rachunków, powinieneś przede wszystkim zacząć od tak, żeby przerwać błędne koło i jedną pożyczką nie spłacać poprzedniej. Uciekanie w kolejne chwilówki i pożyczki pozabankowe nie rozwiążą bowiem Twojej sytuacji. Rozsądnym rozwiązaniem jest skontaktować się ze swoimi wierzycielami, zamiast unikać od nich wszelkich form kontaktów, wytłumaczyć swoją sytuację finansową i wynegocjować zmianę warunków spłaty zobowiązań.
  • Na podstawie udzielonego pełnomocnictwa może to również za Ciebie zrobić jedna z . Jeżeli jednak długi Cię przerastają, warto skorzystać z prawnego instrumentu, którym jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Może ono okazać się skuteczną metodą na to, jak wyjść z długów.

Upadłość konsumencka to niewypłacalność osób fizycznych, które stały się niewypłacalne na skutek utraty możliwości regulowania swoich zobowiązań. Nowelizacja prawa upadłościowego rozszerzyła jednak krąg osób uprawnionych do ogłoszenia konsumenckiej. Od dnia 24 marca 2020 r. z wnioskiem do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą wystąpić nie tylko osoby fizyczne, ale również te, które wcześniej prowadziły działalność gospodarczą, pod warunkiem że w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej były osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą.

Jakie korzyści zyskuje dłużnik z ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest skutecznym sposobem na to, jak pozbyć się wszelkich długów, tj. m.in. niespłaconych długów bankowych, kredytów, pożyczek i komornika. Jeżeli zdecydujesz się na nie, oto co możesz zyskać:

  1. Oddłużenie długu – taki jest cel postępowania upadłościowego; chodzi więc o doprowadzenie do umorzenia długu w całości lub w części.
  2. Likwidację majątku i zobowiązanie do wykonania tzw. planu spłaty wierzycieli – dzięki temu spłata Twoich zobowiązań zostanie rozłożona na raty, biorąc pod uwagę Twoją osobistą sytuację, tj. możliwości zarobkowe, konieczność utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na Twoim utrzymaniu.
  3. Umorzenie wszystkich toczących się wobec Ciebie postępowań egzekucyjnych oraz zawieszenie będących w toku postępowań sądowych, w których jesteś stroną – uwolnisz się od komornika i sądowych batalii; zawieszeniu ulegną także działania firm windykacyjnych.
  4. Nienaliczanie odsetek od Twojego zadłużenia – jest to możliwe od dnia wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości; dzięki temu zadłużenie nie ulegnie powiększeniu.
  5. Wykreślenie z rejestru dłużników – jeżeli ogłosisz upadłość, zostanie to odnotowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz w Centralnej Ewidencji Restrukturyzacji i Upadłości.
  6. Spokojny sen i komfort psychiczny – zadłużenie i spirala długów jest dużym obciążeniem psychicznym zarówno dla Ciebie, jak i Twojej rodziny. Pozbędziesz się telefonów of firm windykacyjnych i ponaglających pism od komorników.

Samodzielne wychodzenie ze spirali zadłużenia może być trudne, ponieważ procedura ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest skomplikowana i długotrwała. Przez ten mozolny proces jesteśmy Cię jednak przeprowadzić tak, abyś mógł w końcu zapomnieć o swoich długach. Zajrzyj na naszą stronę bezdlugow.pl i sprawdź, jak konkretnie możemy Ci pomóc.

BezDlugow.pl